i

Παρατηρητήριο των Οργανώσεων της Κοινωνίας των Πολιτών

Στο πλαίσιο των καταστατικών του επιταγών και της λειτουργίας του προγράμματος «ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗΣ» από 01.01.2011, το ΕΡΓΟ ΠΟΛΙΤΩΝ συστήνει Παρατηρητήριο της Κοινωνίας Πολιτών, με στόχο την καταγραφή των θεσμικών και υποστηρικτικών δράσεων και οργάνων που σχετίζονται με τον 3ο Τομέα και που προωθούνται από τα υπουργεία και τους δημόσιους φορείς, καθώς και από την Τοπική Αυτοδιοίκηση.

Ειδικότερα σε πρώτη φάση δημιουργούνται για αυτόν το σκοπό δέκα εθελοντικές ομάδες εργασίας για τους τομείς: Περιβάλλοντος, Πολιτισμού, Παιδείας & Δια Βίου Μάθησης, Υγείας - Πρόνοιας, Κοινωνικής Αλληλεγγύης - Ανθρώπινα Δικαιώματα, Τοπικής Αυτοδιοίκησης, Συνεργατισμού & Κοινωνικής Οικονομίας, Πολιτικής Προστασίας, Δικτύωσης & Επικοινωνίας, Μετανάστευσης.

Για το γενικό συντονισμό από την πλευρά του ΕΡΓΟΥ ΠΟΛΙΤΩΝ ως δομή στήριξης των ομάδων αυτών είναι υπεύθυνη η κα. Μαρία Χατζή, φιλόλογος υπεύθυνη Εθελοντισμού του ΕΡΓΟΥ ΠΟΛΙΤΩΝ (τηλ.: 210-748-7431, fax: 210-747-5888, κιν.: 694-473-7831, e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. ).

 

Περιβάλλον

1. Κώστας Γράψας, Αρχιτέκτων, Οικοανάπτυξη Λευκάδας Συντονιστής

2. Ανδρέας Οικονόμου, Επ. Καθηγητής ΑΣΠΑΙΤΕ, Φίλοι της Βαλκανικής Χλωρίδας

3. Δρ. Παναγιώτης Χριστοδουλάκης, Χημικός - Γεωλόγος, Πανελλήνιο Κέντρο Οικολογικών Ερευνών (ΠΑ.Κ.Ο.Ε.)

4. Βασίλειος Τακτικός, Δημοσιογράφος, Σύμπραξη Μ.Κ.Ο.

5. Άρης Γκορόγιας, Χημικός Μηχανικός, Πανελλήνιος Σύνδεσμος Εταιρειών προστασίας Περιβάλλοντος (ΠΑΣΕΠΠΕ)

6. Πέρη Κουράκλη, Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία Παράρτημα Θεσσαλονίκης (Δίκτυο Εθελοντικών Οργανώσεων Θεσσαλονίκης)

7. Γρηγόριος Μαλτέζος, Ενεργειακός Μηχανικός, Οικολογικό Εργαστήρι Εναρμόνιον

8. Γεώργιος Καλιαμπέτσος, Αρχιτέκτονας, Φιλοζωϊκό Σωματείο Παλαιού Φαλήρου

9. Γεώργιος Μαυρουλέας, Τεχνικός Σύμβουλος Μονώσεων & Πολιτικός Επιστήμονας, Μ.Κ.Ο. Σόλων για την Σύνθεση και τον Οικολογικό Πολιτισμό στον 21ο Αιώνα

10. Αλίκη Βαβούρη, τ. Υπεύθυνη Συντονισμού Δικτύων & Προγραμμάτων Π.Ε. & Ευαισθητοποίησης στην Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης

11. Παύλος Μπάτσιος, Μηχανικός Περιβάλλοντος, Φιλοδασική Ένωση Αθηνών

12. Γεώργιος Καστάνης, Πολιτικός Μηχανικός MBA, ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ

13. Μαριαλένα Σουπιώνη, παρουσιάστρια σεμιναρίων Προσωπικής Ανάπτυξης, Οικόραμα

14. Βασίλειος Μήκας, Χημικός Μηχανικός, Εξωραϊστικός Σύλλογος Πεύκης

15. Έλενα Ευφραιμιάδου, Γεωλόγος - Περιβαλλοντολόγος, ΜΚΟ Βιοπολιτική

16. Βασίλειος Κόλλιας, Ειδικός Γραμματέας της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών

17. Άννα Ζαχαρή, «Κυλλήνειος Άδωνις»

18. Δέσποινα Κουρουπάκη, Απόφοιτος Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών, Όμιλος Φίλων Βουνού & Θάλασσας

19. Απόστολος Αϊβαλιώτης, Σύλλογος Προστασίας Περιβάλλοντος Αττικής - Η Προστασία

20. Λεωνίδας Νασιάκος, Γραμματέας Δ.Σ. Πανγαία ΑΜΚΕ

 

Πολιτισμός

1. Νικόλαος Λαγκαδινός, Δημοσιογράφος, Πολιτιστικά Δρώμενα, Συντονιστής

2. Ανδρέας Αθηναίος, Καθηγητής Οικονομικών Πανεπιστημίου Πενσυλβάνια, Ίδρυμα Ελληνισμού

3. Αναστάσιος Καπασκέλης, Αναπληρωτής Διευθυντής Νοσοκομείου Ερρίκος Ντυνάν, ΑΧΕΠΑ Hj 10 - Περικλής - Χολαργός

4. Γεώργιος Κωνσταντακόπουλος, Αρχ. Μηχανικός, Ιδρυτής Οργανωτής Μαραθωνίων, ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης

5. Ανάστος Δημητρόπουλος, Δικηγόρος - Διεθνολόγος, Εταιρεία Ελλήνων Ευεργετών

6. Γκαμπριέλα Scheiner, Δίκτυο Πολιτιστικού Τριγώνου Πρεσπών

7. Γιώργος Κορμανός, ηθοποιός, Ηράκλεια Ενωση Αττικής

8. Νίκος Δεληβοριάς, Διευθυντής της Ένωσης των Πόλεων με Μεσαιωνικά Κάστρα

9. Γιώργος Μαυρουλέας, Τεχνικός Σύμβουλος Μονώσεων & Πολιτικός Επιστήμονας, Μ.Κ.Ο. Σόλων για την Σύνθεση και τον Οικολογικό Πολιτισμό στον 21ο Αιώνα

10. Ευγενία Αρβανίτη - Πρεβεζάνου, Επικοινωνιολόγος, Παγκόσμιο Δίκτυο Αλληλοβοήθειας «ΚράταΜΕ»

11. Γεωργία Παγίδα - Δρόσου, Αγρότισσα, Ένωση Νέων Αγροτών Αργολίδας

12. Δημοσθένης Τράγκας, Μηχανολόγος, Ομοσπονδία Συλλόγων Καλαβρύτων

13. Θανάσης Φρατζής, Manager, Πανκαλαβρυτινός Σύλλογος Πατρών

14. Ιφικράτης Αμυράς, Μηχανολόγος, Εκκλησία των Ελλήνων στο Θρήσκευμα

15. Ευφροσύνη Κοκκινάκη, Παιδαγωγός, Mercedes Benz Club Hellas

16. Δημήτριος Κακαλίκας, Συνταξιούχος, Ναυτικός Όμιλος Καλαμάτας

17. Καίτη Εμμανουηλίδου, Ιστορικός Ευρωπαϊκού Πολιτισμού, Club Serron for Unesco

18. Γιώργος Γεωργιάδης, Παιδιά Εν Δράσει (Δίκτυο Εθελοντικών Οργανώσεων Θεσσαλονίκης)

 

Παιδεία & Δια βίου μάθησης

1. Διατσέντα Φάνου - Φουσκαρίνη, Καθηγήτρια, Σύλλογος Γυναικών Ανδραβίδας, Συντονίστρια

2. Ιωάννα Μάστορα, Δρ. Ολυμπιακών Σπουδών, Διεθνές Ιδρυμα Ολυμπιακής και Αθλητικής Παιδείας

3. Δρ. Αλίκη Μητσάκου, Ιατρός, Ελληνική Ένωση για Ατλαντική & Ευρωπαϊκή Συνεργασία

4. Χριστίνα Οικονοπούλου, Βιβλιοθηκονόμος, Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού

5. Δήμητρα Κωνσταντινίδου, Σύλλογος Σειραίων Αττικής - Η Ανάληψη του Σωτήρος

6. Έλενα Ευφραιμιάδου, Γεωλόγος - Γεωοπεριβαλλοντολόγος, ΜΚΟ Βιοπολιτική

7. Ευφροσύνη Κοκκινάκη, Παιδαγωγός, Mercedes Benz Club Hellas

8. Χαράλαμπος Παπαϊωάννου, Πολιτικός Επιστήμων ειδ. Ευρωπαϊκές Πολιτικές για την Νεολαία, Όμιλος Unesco Νέων Θεσσαλονίκης (Δίκτυο Εθελοντικών Οργανώσεων Θεσσαλονίκης)

9. Θεόδωρος Δημητρόπουλος, Πολιτικός Επιστήμων, Παγκόσμιο Δίκτυο «Κοινόν Πελοποννησίων»

 

Υγεία - Πρόνοια

1. Βάσω Μαργαριτίδου, Δρ Κοινωνικής Ιατρικής Πανεπιστημίου Αθηνών, Πρωτοβουλία Υγεία & Γυναίκα, Συντονίστρια

2. Δρ. Αλίκη Μητσάκου, Ιατρός, Ελληνική Ένωση για Ατλαντική & Ευρωπαϊκή Συνεργασία

3. Αγγέλα Τριανταφύλλου, Δημόσιος Υπάλληλος, Σ.Ο.Ψ.Υ. Πάτρας

4. Λιζ Μεθεναίου, Κοινωνική Ανθρωπολόγος, 50+ Ελλάς

5. Αναστασία Σωτηριάδου, Διεθνολόγος, Εταιρεία Οικογενειακού Προγραμματισμού - IPPF

6. Νίκολη Λαλά, Αρχαιολόγος, Κοινωνική Αρωγή Ελλάδας

7. Σπύρος Ζορμπάς, Οικονομολόγος, ΚΙΝ.Α.Ψ.Υ.

8. Θεόδωρος Αναγνωστόπουλος, Οδοντίατρος, Φωτεινά Χαμόγελα

9. Λυδία Χατζηνουσίου, ΜΚΟ «Λυδία»

 

Κοινωνική Αλληλεγγύη - Ανθρώπινα Δικαιώματα

1. Ιωάννα Μάστορα, Δρ. Ολυμπιακών Σπουδών, ΑΧΕΠΑ -Πρόμαχος Αθηνά

2. Ανδρέας Μουγγολιάς, Καθηγητής Πληροφορικής, Ελληνική Εταιρία Δυσλεξίας

3. Νίκη Ρουμπάνη, Ελληνικό Δίκτυο Γυναικών Ευρώπης

4. Χριστίνα Οικονομοπούλου, Βιβλιοθηκονόμος, Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού

5. Φλώρα Γαλάνη, Φιλύρα Πολιτιστικό & Οικολογικό Κέντρο

6. Γιάννος Παπαϊωάννου, Δημοσιογράφος, ΜΚΟ ΙΝ.ΜΕΚΟ

7. Γιώργος Λαγκαδινός, Μηχανικός - Ηλεκτρολόγος, Ανθρωπιστική Αλληλεγγύη Αμαλιάδος

8. Ιωάννης Παπασαραντόπουλος, Λογιστής - Φοροτεχνικός, Σύλλογος Συμπαραστάσεως - Κρατουμένων - Ονήσιμος

 

Τοπική Αυτοδιοίκηση

1. Βασίλειος Τακτικός, Δημοσιογράφος, Σύμπραξη Μ.Κ.Ο., Συντονιστής

2. Κωνσταντίνος Νίκος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων - Δίκτυο Pro-tasis Δυτικής Μακεδονίας

3. Αργυρώ Σκίτσα, Σχεδία στην πόλη - Thess Δίκτυο (Δίκτυο Εθελοντικών Οργανώσεων Θεσσαλονίκης)

4. Βούλα Πατουδίλου, Ολυμπιονίκης, Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός

5. Ήρα Κουρή, Φιλόλογος, Σύλλογος Προστασίας Περιβάλλοντος Αρκτικού Διαμερίσματος Πάτρας

6. Νικολέτα Ζενέτου, Σύμβουλος Πολιτιστικής Ανάπτυξης & Αστικής

Αναγέννησης, ΙΝ.ΜΕΚΟ

7. Γιάννης Οικονομίδης, ΙΔΕΑΑ - Ινστιτούτο Δημιουργικής Επικοινωνίας & Αειφόρου Ανάπτυξης

8. Χρήστος Καραζούπης, Δημοτικός υπάλληλος, «Εν Δράσει»

9. Θόδωρος Παπαηλιού, Δικηγόρος, ΜΚΟ Ερύμανθος

10. Γεώργιος Καστάνης, Πολιτικός Μηχανικός MBA, ΚΟΙΝΗ ΔΡΑΣΗ

11. Σταυρούλα Τσόλη, Εκπαιδευτικός, «Θεσπιείς ενδράσει»

12. Ευάγγελος Σπινθάκης, Εκπαιδευτικός, Ηράκλεια Ένωση Αργολίδας - Κορινθίας

13. Ηλίας Τσουτσουπλίδης, Σύμβουλος Κοινωνικού Marketing, Ecovision

14. Δημήτρης Πιτούλης, Επιχειρηματίας, Οικολογική Συνεργασία Παλαιού Φαλήρου

15. Θεόδωρος Δημητρόπουλος, Πολιτικός Επιστήμων, Παγκόσμιο Δίκτυο «Κοινόν Πελοποννησίων»

16. Γιώργος Μπουφέας, Οικονομολόγος, ΜΚΟ Μαρούσι

17. Αιμιλία Σταθούλια, Διεθνολόγος, Νέοι Ευρωπαίοι Φεντεραλιστές

 

Συνεργατισμός & Κοινωνική Οικονομία

1. Δημήτριος Μιχαηλίδης, Δημοσιογράφος, Ένωση Παλαιών Προσκόπων Θέρμης Θεσσαλονίκης, Συντονιστής

2. Βασίλης Κόλλιας, Ειδικός Γραμματέας της Πανελλήνιας Ένωσης Νέων Αγροτών

3. Χριστιάνα Γαρδικιώτη, ΜΚΟ ΕΔΡΑ

4. Βασιλική Κουτσογιάννη, Προγραμματισμός, ΔΙΑ - Διαπολιτισμικό Ινστιτούτο Αλληλεγγύης

 

Πολιτική Προστασία

1. Νίκος Σαχινίδης, Πρόεδρος ΕΣΕΠΑ - Εθελοντικό Σώμα Ελλήνων Πυροσβεστών Αναδασωστών, Συντονιστής

2. Ευγενία Πρεβεζάνου Αρβανίτη, Επικοινωνιολόγος, Μεσογειακή Ομάδα Δράσης Εθελοντών Πολιτικής Προστασίας

3. Γιάννης Δαμιανόγλου, Ασφαλιστικός Σύμβουλος, Πυροσβεστικό Σώμα Εθελοντών Νέου Βουτζά

4. Παύλος Μπάτσιος, Μηχανικός Περιβάλλοντος, Φιλοδασική Ένωση Αθηνών

5. Ματθαίος Λαδόπουλος, Ηλεκτρονικός, Εθελοντική Υπηρεσία Δασοπροστασίας & Πυρόσβεσης Ηλιούπολης

6. Ανδρέας Σαλματάνος, Επικοινωνιολόγος, Εθελοντική Ομάδα Επικοινωνιών & Διάσωσης RSF

 

Δικτύωση & Επικοινωνία

1. Ξένια Κουτσογιάννη, Δημοσιογράφος, Διαπολιτισμικό Ινστιτούτο Αλληλεγγύης & Συνεργασίας

2. Σπύρος Φρεμεντίτης, Δημοσιογράφος, MKO Κοινωνία Ίσων Ευκαιριών - Equal Society

3. Μαρία Mαγγίνα, Λογίστρια, Οικόραμα

4. Ιφικράτης Αμυράς, Μηχανολόγος, Εκκλησία των Ελλήνων στο Θρήσκευμα

 

Μετανάστες

1. Ξένια Θεοφανίδου, Δημοσιογράφος, Ελληνικό Φόρουμ Μεταναστών

2. Hala Akari, Σύμβουλος Μεταναστών Δήμου Αθηναίων, Ελληνική Επιτροπή βοήθειας & στήριξης παιδιού

3. Αφταντίλ Μικαμπερίτζε, Καθηγητής Πανεπιστημίου, Ελληνογεωργιαννή Πολιτιστική Ένωση - Η Διοσκούρια

 

Κοινωνική Δικτύωση

Όλα τα
Facebook του δικτύου

fb trnsp

Ενδιαφέροντα Blogs

Όλα τα
Blogs του δικτύου

blog trnsp

Hellas2Day

hellasday2

ILoveAthens

i love athens

Βασίλης Τακτικός

Βασίλης Τακτικός - προσωπικός ιστότοπος

Συνδεδεμένοι

Έχουμε 62 επισκέπτες συνδεδεμένους

Επιισκέπτες

web counter